Bahçe Bakımı

Bahçe Bakımı

Bahçeler, kalabalık şehir yaşamında nefes aldığımız yegâne mekânlardandır. Günümüzde artık iyice azalan buna paralel olarak da aranan, özlenen yerler olmuştur. Kıymeti bilinmeli, sayıları çoğaltılmalıdır. Gereken rutin ve periyodik bakımları ihmal edilmemelidir. Herkesin bildiği gibi Bahçe Bakımı yoğun emek isteyen bir iştir. Profesyonel ellerde yapılan peyzaj bakımı, bahçelerin daha canlı, daha uzun ömürlü olmalarını sağlar. Genelde sitelerde bekçilere, apartman görevlilerine emanet edilen bakımlar, yeterli ve etkin olmamaktır. Her işte olduğu gibi, bahçe bakımında da işi ehline bırakmalıdır.

Bahçe Bakım Önemi

Bahçeler, canlı bitkilerden oluşmaktadır. Her bitkinin istediği bakım da kendine özeldir. Bitkilerin dilini bilen, işi bahçe bakım, peyzaj olan profesyonellere bırakılmalıdır ki, sonuç da istenileni versin. Bahçe Bakımı önemlidir, çünkü içerisinde canlı bitkiler barındırır. Bu canlı bitkiler, su ister, gübre ister, bakım ister, zaman zaman budama yapmak gerekir. Adeta bir çocuk gibi ilgi ister. İlgi gösterildiğinde kat kat fazlasını verir. Kültürümüzde çok güzel, bu konuyu özetleyen ‘Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur.’ atasözü, durumu çok güzel özetlemektedir. Bakımsız bırakılan ya da yeteri kadar bakımı yapılmayan bahçeler, zamanla solar yerini kuruyan dallara bırakır. Bahçe bakım profesyonellere bırakılarak, herhangi bir problemde doğru tespit ve çözüm bulunabilir, zamanında müdahale edilebilir. Bahçe bakım, doğru sulamayla başlar. Yazın istenilen su miktarı ile kışın istenilen su miktarı aynı değildir. Sulamanın yapıldığı saat önemlidir.

Bahçe Bakım Programı Neleri Kapsar?

Bahçe Bakımı, birkaç başlıktan oluşur. Bahçede tek bir bitki olmadığı için, bakımlar da buna paralel olarak değişir.

  • Çim bakımı,
  • Toprak bakımı,
  • Çiçek bakımı,
  • Bitki bakımı.

Hepsinin bakımı ayrı ayrı planlanmalı ve belli bir program izlenerek yapılmalıdır. Profesyonel olarak yapılan bahçe bakımlarında, ziraat mühendisleri tarafından sık sık kontrolden geçer, takipte olunur ve periyodik olarak bakımları yapılır. Böylelikle hizmet daha doğru verilmiş, alınmış olur, bahçenin verimi artar. Mevsim geçişlerine kolay adapte olur. Bir bütün olarak ele alınan bahçe, daha uzun ömürlü olur. Kışın başka yazın başka şeylere ihtiyacı olan bitkiler ve toprak, ancak ziraat mühendisliği gibi, işin eğitimini almış ellerde gelişir.

İletişime geçmek için tıklayınız.

Leave a comment